Krwiodawstwo – odliczenie darowizny w zeznaniu rocznym

Każdy, kto w danym roku podatkowym oddał krew (osocze lub składniki krwi) w punktach realizujących zadania w zakresie pobierania krwi, może odliczyć taką darowiznę.

Przekazaną w danym roku krew – darowiznę na cele krwiodawstwa można odliczyć:

  • od przychodu w zeznaniu rocznym PIT-28
  • od dochodu w zeznaniu rocznym PIT-36 lub PIT-37.

Kwotę przekazanej darowizny należy wykazać w załączniku PIT/O, który dołącza się do zeznania rocznego. Z kolei przysługującą ulgę za oddanie krwi wpisuje się w części B załącznika, a informacje o wartości przekazanej darowizny i danych obdarowanego (jednostki realizującej zadania w zakresie pobierania krwi) należy uzupełnić w części D załącznika PIT/O.

Jak obliczyć wartość darowizny?
Za oddaną krew przysługuje ekwiwalent pieniężny w wysokości 130 zł za 1 litr oddanej krwi. A zatem ilość oddanej krwi (w litrach) należy pomnożyć x 130 zł.
Uwaga! Łączna kwota odliczenia ulgi za oddanie krwi w sumie z innymi możliwymi do odliczenia darowiznami nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6% dochodu z zeznania PIT-36 lub PIT-37 lub 6% przychodu wykazywanego w zeznaniu PIT-28.

Jakie dokumenty należy zgromadzić?
Niezbędne jest zaświadczenie wydawane przez jednostkę realizującą zadania w zakresie pobierania krwi. W zaświadczeniu tym podana jest ilość bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników. Zaświadczenia nie trzeba dołączać go do zeznania rocznego, natomiast należy przechowywać zaświadczenie przez co najmniej 5 lat, licząc od końca roku, w którym złożono zeznanie roczne.